Lejupielādē zvēru vērošanas brošūru latviešu, krievu, angļu vai vācu valodā!
Skaties video, kur redzami Latvijas savvaļas dzīvnieki to dabiskajā vidē Slīteres nacionalajā parkā!
Slīteres nacionālais parks - zvēriem īpaša teritorija
Iemācoties izturēties klusi un piesardzīgi, uzzinot par meža iemītnieku dzīvesveidu un paradumiem, ir visas iespējas sadzirdēt pūču kliedzienus, stirnu buku rējienus un vilku balsis naktī, saost jenotu, sastapt uz meža ceļa stirnu ar kazlēniem, skatīties, kā bebrs būvē māju un kā briežu bars rīta miglā peldas ezerā. Vairums no Slīteres nacionālajā parkā sastopamajām vairāk kā 40 zīdītāju sugām dzīvo slēpti un ir grūti novērojamas. Teritorijas mežainība nodrošina zvēru daudzveidību, bet apgrūtina to vērošanu, tāpēc vērošana iespējama tikai atklātās ainavās.
Kādi zvēri mīt Slīteres nacionālajā parkā?
Zīdītāji Slīteres nacionālajā parkā – sākot ar desmit gramus smago, mūžam izsalkušo meža cirsli, kurš nepaguris rosās zemsedzē meklējot ko ēdamu, līdz trīssimt kilogramus smagajam, lielākajam briedim pasaulē – alnim. Kukaiņēdāji ciršļi orientācijai apvidū izmanto eholokāciju līdzīgi kā sikspārņi, kuri, iestājoties naktij, dodas naktstauriņu medībās. Parkā biežāk sastopamās sikspārņu sugas ir Eiropas garausainis un ziemeļu sikspārnis. Grauzēji nacionālājā parkā ir skaitliski lielākā zīdītāju kārta. Klaidoņpeles, strupastes, ūdensžurkas ir sastopamas visur. Dzeltenkakla klaidoņpeles barības krātuvēs iespējams atrast pat puskilogramu lazdu riekstu. Latvijā reti sastopamā un aizsargājamā meža sicista nacionālajā parkā nav retums. Šlīteres Zilajos kalnos var sastapt īpaši aizsargājamu, pūkainu peles lieluma dzīvnieciņu – lazdu susuri, kurš dzīvo ģimenēs, krūmu zaros veido lodveida midzeņus un ziemu pavada ciešā miegā. Nacionālā parka purvos un mežos medī lielie plēsēji – vilki un lūši. Brūnais lācis pēdējo reizi Slīteres NP redzēts pirms diviem gadiem. Medījumu pietiek arī mazākiem medniekiem meža caunām, zebiekstēm un seskiem. Foreļu strautos medījumu rod ūdri un ūdeles. Jūrā, parka akvatorijā zivis ķer pelēkais ronis un pogainais sīkronis. Nagaiņus pārstāv meža cūkas, stirnas, staltbrieži. Purvainajos mežos un degumos īpaši labi jūtas aļņi.
Zvēru vērošanas sezona - no aprīļa līdz septembrim!
Zvēru vērošana iespējama tikai SNP gida pavadībā, nelielās grupās (1 – 5 cilvēki, ieteicamais vecums: 15 gadi un vairāk), izmantojot īpašus torņus un pavadot tajos vairākas stundas – šī iemesla dēļ zvēru vērošana paredzēta siltā laikā (temperatūra virs 0°C). Nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi, ērti apavi iešanai, silts un „kluss” apģērbs (nečaukst, nešvīkst, nav spilgtās krāsās). Tūres laikā paredzēts noiet aptuveni 2 km. Ieteicams ņemt līdzi binokli, fotokameru, našķus un bezalkoholisku dzērienu.
Pieteikties zvēru vērošanas tūrēm nepieciešams vismaz divas nedēļas iepriekš:
”Lauku ceļotājs”, tel.: 67617600, lauku@celotajs.lv
Foto: Peo Jonsson. Meža cūkas.